Sekce Ostatní

Školení RH300 a certifikační zkouška RHCT & RHCE

Dobrý den,
V nedávné době (r. 2010) jsem měl to štěstí, že se mi podařilo absolvovat školení a následně certifikační zkoušku RHCE Protože mi toto školení připadalo velmi zajímavé a užitečné, rád bych se podělil o několik osobních zkušeností.

Popisovat o jaký typ školení se jedná pro zájemce asi nemá smysl, takže úvodem pouze krátce:

  1. Školení je zaměřeno na administrační dovednosti ve správě Linuxových serverů
  2. Je poměrně značně orientováno na distribuci RedHat (překvapení ;)
    • ale rozhodně to není podmínkou pro zkušeného správce jiných distribucí je příprava (přeškolení) otázkou jednoho dne
  3. Certifikační zkouška RHCE je nazývána zlatým hřebem Unixových certifikací a tomu odpovídá náročnost také extrémní tempo (zkoušky i školení) – viz dále
  4. Tomu bohužel odpovídají ceny – komerční cena za školení byla cca 60 tis. kč. (včetně jedné zkoušky) a případné opakování zkoušky 17 tis. kč.

Organizace (údaje 2010)

Certifikační zkouška certifikuje pro RHCT/RHCE, přičemž platí, že:

jedná se tedy v podstatě o dva testy v jednom! Přičemž množství otázek je asi 2/3 vs. 1/3.

Průběh kurzu

Já jsem prošel RH300, což je kombinace:

  1. Intenzivního čtyřdenního kurzu (Rapid Course)
  2. Certifikační zkoušky (5. den) – lze samostatně v podobě zkoušky RH302 (vřele doporučuji - viz dále)

Hned k tomuto bodu se váže moje
1. doporučení: tato kombinace klade značné nároky na znalosti účastníka kurzu. Kdo počítá s tím, že se během 4 dnů něco naučí a 5. den půjde na zkoušku, bude nemile překvapen. Kurz je skutečně pouze přehledový a má sloužit pouze k občerstvení znalostí a přehledu před zkouškou.

Ne nadarmo je kurz nazván intenzivní. Vlastní kurz probíhal každý den zhruba od 8:00 do cca 17:00 nepřetržitě. Je realizován formou přednášek (promítání slajdů) a následných samostatných cvičení. V podstatě jediné přestávky jsou právě v době cvičení (občerstvení se řeší paralelně s řešením úloh). Jedná se o pěkný cvrkot a rozhodně si tedy nikdo neodpočne.

Před kurzem účastník obdrží velmi dobře zpracované materiály. V nich jsou jak promítané slajdy, tak zadání cvičení a také jejich řešení.
Celkem má materiál 410 stran v celkem 13 kapitolách a to se stihne projet za 4 dny! To je celkem 100 stran denně!

Sám tento materiál dostačuje, nicméně ke kurzu je doporučována také publikace RHCE Linux Study guide. Je velice kvalitně zpracována a může posloužit i jiným čtenářům – nejen účastníkům kurzu. Svým rozsahem pokrývá plně RH300 a jednotlivé laby kvalitně zpracované. Plusem materiálu ze školení ale je navíc, že se dovíte na co je kladen důraz.

2. doporučení: se týká pro někoho možná trochu „jiného“ přístupu k řešení problémů. Připravte se na to, že po celou dobu kurzu jedete bez Internetu. To znamená, že kdo je zvyklý řešit problémy stylem „dotaz v Google“ má smůlu. Musíte o problému přemýšlet sami a využít jediných prostředků, které máte během kurzu k dispozici:

3. doporučení: celé školení i test probíhají na standardním RHserveru. Doporučuji si stáhnout CentOS a pracovat na něm. V podstatě jedinou vyjímkou je instalace balíčku rhce-ts-10.1-18.noarch.rpm, který způsobí několik dysfunkcí systému, ale zároveň obsahuje i návody k řešení ? pochopitelně příprava na throubleshoot u zkoušky  vřele doporučuji vyzkoušet.

Z méně obvyklých témat kurzu/zkoušky bych vypíchnul méně standardní témata:

Strategie

Pokud se rozhodujete, zda do publikace a kurzu investovat, tak mé 4. doporučení:

Ke kurzu jsou uváděny jako pre-assessment nižší certifikace RH131/133 a RH033. Podle mého názoru ale pro alespoň trochu zdatného linuxáka nejsou potřeba.

Zkouška

Zkouška probíhá celkem tradičně. Nicméně základními odlišnostmi oproti jiným testům:

7. doporučení: během kurzu jsem měl k dispozici následující otázky 1, 2, na kterých si každý může otestovat, jaké jsou jeho znalosti – myslím celkem dobrý „test před testem“, ale pozor – nepokrývá celou škálu.

Závěr

Můžu konstatovat, že kurz považuji za nejlepší z těch kterými jsem prošel a opravdu mě obohatil. Otázka je zda za něj dát komerční cenu, ale když vám to někdo platí...navíc školy mají výrazné slevy.

Na závěr kurzu každý účastník kurzu (RH300) obdrží „minidiplom“ o absolvování kurzu a pokud úspěšně splní, tak dostanete el. diplom s úrovní certifikace (Tech./Eng.). Tuto úroveň je možné kdykoliv ověřit v systému RH.

Kladně musím také ohodnotit zázemí a profesionální přístup (včetně dostatku občerstvení :) ve školícím centru DataScriptu.

Účastník také obdrží kromě studijních materiálů CD s RHserverem (samozřejmě bez „komerční“ licence).

Vesmir © 2010